Městský úřad

Asistenti prevence kriminality pomohou strážníkům

Tento dokument je zařazen v kategorii: DopravaOchrana obyvatelMěsto
Pohlídají děti na přechodech pro chodce, dohlédnou na pořádek na veřejných prostranstvích, v parcích či na úřadech, zajdou na dětská hřiště, poradí a pomohou lidem v nouzi. V Uherském Hradišti začali pracovat 4 noví spolupracovníci městské policie.

Asistenti prevence kriminality jsou speciálně proškolení civilisté z úřadu práce, nad 50 let věku a veškerá jejich činnost přispívá k zajišťování místních záležitosti veřejného pořádku a k ochraně bezpečnosti osob a majetku.

"Záběr využití těchto asistentů bude poměrně široký," slíbil starosta města Stanislav Blaha. Podle něj bude zatím 12 měsíční zřízení míst asistentů přínosem pro všechny. "Městské policii se uleví v pokrývání některých činností, pro obyvatelé města to bude znamenat větší pořádek, bezpečí a klid."

Příklad? V Uherském Hradišti je 133 značených přechodů pro chodce a mnohé z nich ve větší míře využívají děti při svých cestách do školy. "Lze hovořit asi o 15 intenzivně dětmi využívaných přechodech na hlavních pěších trasách. Tady se uplatní právě asistenti prevence kriminality," nastínil starosta Blaha.

"Třeba ulicí Sokolovská, kde je přechod do ulice Sportovní, projede 17.500 vozidel za 24 hodin," vypočítal starosta. "Na přechodu tam pravidelně bývají strážníci, a právě na takových místech nyní vypomůžou také asistenti".

Jednou z dalších činností asistentů bude například zvýšení bezpečnosti na kontaktním pracovišti Úřadu práce v Uherském Hradišti. "Tam mohou pomoci ve snižování rizik a výskytu delikventní nebo protiprávní činnosti, jednoduše řečeno pohlídají, aby tam k ničemu nedošlo," zaznělo z úst velitele Městské police Uherské Hradiště Vlastimila Pauříka. Ten vidí přínos spolupracovníků – asistentů ještě jiným pohledem. Mohou pomoci s lokalitami ve městě, které strážníci nemají pokryté kamerami. "Třeba právě tam pomohou zamezit projevům vandalství, najdou bezdomovce. Pravomoci ovšem nemají žádné, v případě potřeby budou volat nás," upřesnil šéf strážníků.

Celá spolupráce vzešla z dohody města s úřadem práce, odkud asistenti přišli. Úřad práce také pokryje náklady na jejich mzdy. Asistenti jsou zatím čtyři, celkem se ale počítá se šesti. "Ne každý byl pro tuto činnost vyhovující, nyní máme ve výběru dokonce 3 muže, kteří dříve pracovali ve státních službách," sdělil starosta.

Významný je ovšem i sociální aspekt pro samotné asistenty: nemusí být na úřadu práce a znovu se plnohodnotně zapojí do společnosti.

"Hledal jsem cesty, jak řešit některé záležitosti, které trápí obyvatele města, jako je například bezpečná cesta jejich dětí do školy či pořádek v parcích. Napadlo mě řešení, které město nic nestojí a navíc pomůže zapojit do práce a veřejného dění lidi, kteří by jinak zbytečně seděli doma," vyjádřil se Stanislav Blaha, starosta města Uherské Hradiště

Zveřejněno dne: 09.12.2015   Datum poslední aktualizace: 07.01.2016
Zodpovědná osoba: Pášma Jan