28.04.2017
Nová posila pro úklid veřejných prostor číst více
28.04.2017
Sídliště 28. Října - první etapa obnovy číst více
Regenerace veřejné zeleně na Mariánském náměstí číst více

Smetanovy sady - Knihobudka, piáno a nové hřiště

Tento dokument je zařazen v kategorii: SportKulturaŽivotní prostředíMěsto
Hrát na klavír, půjčovat si knihy, nebo si zacvičit na novém hřišti mohou od nynějška návštěvníci největšího parku v Uherském Hradišti – Smetanovy sady. Smyslem všech nových projektů v parku je udržení a zlepšení prostředí parku, zvýšení jeho atraktivity a jeho využívání k relaxaci občanů.

Město Uherské Hradiště chce, aby Smetanovy sady více sloužily občanům.

Na místě byl realizován projekt KnihoBudka a do místního altánu přibylo pianino pro veřejnou hudební produkci. Poblíž Slovácké búdy vzniklo za 290 tisíc korun menší workoutové hřiště.

První zájemci si ve středu 4. května půjčili knížky přímo v parku Smetanovy sady. Je to zcela zdarma.

Oživení městského parku Smetanovy sady o prvky vytvářející bezpečnou a aktivně odpočinkovou zónu doplnila nedávno instalace kamery pro zvýšený dohled městské policie nad rizikovými místy, také intenzita úklidu a čištění exponovaných míst je prováděno ve větší míře, než v minulosti.

V loňském roce byla opravena střecha altánu a v opravách se bude dále pokračovat (celkem za 100 tis. korun). Vloni byla také opravena zpevněná plocha před Slováckou búdou (195 tis. korun) pro pořádání různých společenských a kulturních akcí. V letošním roce se mj. uskutečnila oprava oplocení podél hlavní komunikace (78,5 tis.).

Zásadní obnovy v novém tisíciletí se Smetanovy sady dočkaly v roce 2012 v rámci projektu „Regenerace urbanizované krajiny - revitalizace významné sídelní zeleně města Uherské Hradiště“. V parku se na přelomu roku 2011/2012 na základě znaleckých posudků pokácelo přes 130 nebezpečných, poškozených, nemocných nebo přestárlých stromů (z toho vzrostlých 57), ořez byl proveden u 113 stromů, bezpečnostní vazba u 14 stromů. Náhradou bylo vysazeno 66 stromů.

Na podzim 2015 se ve Smetanových sadech v rámci akce “Smetanovy sady – obnova komponované plochy městské zeleně města Uherské Hradiště“ kácelo 5 stromů, 13 stromů a 4 862 keřů bylo nově vysazeno.

Starosta města Uherské Hradiště Stanislav Blaha:

"Myslíme si, že by byla velká škoda, kdyby se zrovna v projektech ve Smetanových sadech neodrazil přímý vliv na občany, návštěvníky parku. Chceme, aby to zde žilo, aby se tady cítily dobře maminky s dětmi, stejně jako senioři nebo mládež. Záleží nám na každém místě ve městě a nevím, které z nich by mělo více sloužit k pohodlí a zábavě lidí, než právě největší městský park."

KnihoBudky v Uherském Hradišti

Město Uherské Hradiště se prostřednictvím své příspěvkové organizace Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana připojilo k neziskovému projektu KnihoBudka. Cílem projektu je proměnit vysloužilou telefonní budku v malou bezplatnou veřejnou knihovnu.

Městem byly zakoupeny 2 KnihoBudky (v celkové hodnotě 60 000 Kč), z nichž jedna je umístěna ve Smetanových sadech a druhá na Masarykově náměstí. KnihoBudky budou sloužit k půjčování a výměně knih, které již lidé přečetli, nechtějí je vyhodit a mohou tak posloužit jiným zájemcům. KnihoBudky poskytují kolemjdoucím i návštěvníkům města neobvyklou službu v rámci jedinečného komunitního projektu. KnihoBudky jsou ve správě Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana, ale záleží jen na širší veřejnosti, nakolik bude jejich provoz úspěšný a smysluplný.

Mgr. Radovan Jančář,
ředitel Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana