TOP týden v Uherském Hradišti a okolí číst více
Hřbitov v Sadech čekají opravy číst více
Hřiště Pod Lipkami v Sadech je hotové! číst více

Bezpečnost ve městě hlídá nový digitální systém

Tento dokument je zařazen v kategorii: Ochrana obyvatelMěsto
Městský kamerový systém v Uherském Hradišti dostal novou podobu. V rámci projektu „Rozšíření městského kamerového dohlížecího systému Uherské Hradiště“ došlo ke kompletní výměně zastaralého analogového systému za plně digitální kamerový systém. Zvýší se tím kvalita přenosu i flexibilita ovládání kamer. Zkvalitnil se i pořízený záznam a jeho archivace. Náklady na přestavbu včetně rozšíření monitorovacího pracoviště dosáhly zhruba 3, 4 milionů korun.

Celý kamerový dohlížecí systém nyní čítá 33 kamerových bodů. V rámci revitalizace bylo pořízeno a vyměněno celkem 19 kamerových bodů s vysokým rozlišením a nočním infračerveným přísvitem a jsou připojeny prostřednictvím optické metropolitní sítě města, dva body jsou řešeny bezdrátovým spojem.

"Plně digitalizované a centralizované řešení přináší provozní a investiční úspory, protože jde o postupné zvyšování úrovně bezpečnosti a rozvoj jeho jednotlivých částí bez nutnosti výměny celého systému. Navíc je kompatibilní se stávajícími i budoucími technologiemi. Takže jde především o skloubení technologií různých výrobců do jednoho funkčního a plnohodnotně ovladatelného celku, což kvituji s povděkem," vyzdvihl výhody nového systému starosta města Stanislav Blaha.

Systém splňuje nejvyšší požadovaná bezpečnostní kritéria na dobu archivace, vyhledávání v archivu, detekci obrazu, efektivní sdílení kamer mezi různými uživateli (MP, PČR, HZS …) včetně jasně definovaných přístupových oprávnění. Obrazový přenos je šifrován a tím je dosaženo efektivní ochrany osobních údajů a práv občanů.

V současné době je nový kamerový systém částečně integrován s kamerovým systémem na fotbalovém stadionu Miroslava Valenty v Uherském Hradišti. Tato skutečnost umožňuje přístup k vybraným kamerovým bodům MKDS v centru města přímo z „velína“ kamerového systému na fotbalovém stadionu při pořádání fotbalových zápasů. Tímto je zajištěno, že bezpečnostní složky mají velmi dobrý přehled o tom, co se děje v centru města před, v průběhu fotbalového utkání ale i po jeho skončení.

Kamerový systém v Uherském Hradišti se v posledních letech významně podílí na odhalování řady trestných činů i přestupků a prokazuje značnou efektivitu v prevenci kriminality. "Nové kamery nám dávají znatelně lepší možnosti, aby byly kvalitně monitorovány nejen lokality, kde dochází k nečastějším projevům narušování veřejného pořádku a k trestné činnosti, ale abychom měli pokryté i lokality, kam jsme dosud viděli jen omezeně nebo vůbec," zaznělo z úst velitele Městské policie Uherské Hradiště Vlastimila Pauříka. To potvrzuje také starosta města.

"Chceme mít kamery všude tam, kde dochází k problémům. Naším cílem není dohledem jakkoliv omezovat obyvatele města, ale naopak, kamerový systém využívat jako nástroj prevence, aby se obyvatelé cítili bezpečně," řekl Stanislav Blaha.

Zhotovitel projektové dokumentace: GG ARCHICO, Uherské Hradiště
Zhotovitel stavby: PERFECTED s.r.o., Brno