26.05.2017
1. června bude Masarykovo náměstí patřit dětem číst více
25.05.2017
Česko-německé kulturní dny 2017 číst více
17.05.2017
TOP týden v Uherském Hradišti a okolí číst více
Město podporuje

Dny evropského dědictví

 

Mapy.cz v mobilu

 

Volná parkovací místa

Kvalita ovzduší ve městě

   

Expozice Věznice Uherské Hradiště

Tento dokument je zařazen v kategorii: KulturaCestovní ruchMěsto
Nejcitlivější místo historie města Uherského Hradiště – bývalá věznice, se opět stane centrem zájmu veřejnosti. 27. dubna v 17 hodin bude ve výstavních prostorech podkroví Reduty slavnostně otevřena stálá expozice Věznice Uherské Hradiště. Ústředními tématy výstavy, která je předvojem budoucí stálé expozice v nejvíce autentické části samotné věznice, jsou dva totalitní režimy – nacistický a komunistický.

Obsahově je výstava zaměřena především na historii objektu věznice a připomínku zločinů nacistické a komunistické zvůle páchaných na vězních. Součástí expozice jsou záběry z věznice, která v tuto chvíli není pro veřejnost zpřístupněna. Návštěvník se tak může pomyslně projít nejen věznicí a po vězeňském dvoře, ale díky záběrům z dronu si vytvoří konkrétní představu o rozsahu celého vězeňského objektu. Videozáběry jsou doplněny o audionahrávky – rozhovory s bývalými politickými vězni, dobové fotografie a dokumenty.
Výstava vznikla ve spolupráci města Uherského Hradiště, Slováckého muzea, Klubu kultury Uherské Hradiště a spolku Memoria. Jejími autory jsou Mgr. Pavel Portl a Anna Stránská z Memorie. Originální vizuální podobu výstavním panelům vtiskla MgA. Zuzana Skopalová.

 

 

foto: L. Chvalkovský

 

Věznice byla postavena na konci 19. století jako věznice krajského soudu (Justiční palác s vězením). Za druhé světové války ji využívalo gestapo jako zajišťovací vazbu a německý úřední soud. Po skončení války se ve zdejší věznici poprvé popravovalo, a to v souvislosti s činností mimořádného lidového soudu, který rozhodoval v případech nacistických zločinců a zrádců. Další popravy následovaly na počátku 50. let. V té době zde již působili vyšetřovatelé Státní bezpečnosti, jejichž kruté vyšetřovací metody nechvalně věznici v Uherském Hradišti proslavily. K nim se ostatně příslušníci StB přiznali a protokoly jejich výpovědí budou také součástí expozice. Samostatná část expozice bude věnována životu za mřížemi. Přiblíží osudy některých bývalých politických vězňů, jejich vzpomínky, a také připomene ty, kteří přišli o život na vězeňském dvoře. V roce 1960 přestala věznice sloužit svému původnímu účelu z důvodu reformy veřejné správy.

 

Výstava v Redutě je základem budoucí expozice přímo ve věznici 
 

"Je to dočasné řešení, ale vidíme v tom smysl," říká starosta města Stanislav Blaha. "Zatím jsme výstavu umístili do výstavních prostor, které jsou v majetku města Uherské Hradiště, abychom umožnili veřejnosti informovat se o výše zmíněných tématech do doby, než bude za podobným účelem zřízena stálá expozice přímo v objektu bývalé věznice. Její rozsah schválilo na začátku měsíce dubna zastupitelstvo města," přiblížil starosta. V prostorách bývalé věznice v budoucnu vzniknou dvě stálé expozice. Muzeum totalitních režimů, jehož přípravu a realizaci má na starosti Moravské zemské muzeum Brno a Slovácké muzeum v Uherském Hradišti a dále expozice s pracovním názvem Železná opona, kterou realizuje Slovácké muzeum. Ta bude sledovat formy komunistické propagandy. 
 

 

 

foto: L. Chvalkovský 

úvodní foto: Pavel Princ

Zveřejněno dne: 19.04.2017   Datum poslední aktualizace: 19.04.2017
Zodpovědná osoba: Pášma Jan