Slovácké slavnosti vína a otevřených památek

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek prezentují bohatost a rozmanitost tradiční lidové kultury na Slovácku. Současně jsou otevřeny a volně přístupny historické památky královského města Uherského Hradiště.

Idea pořádat vinařské slavnosti navazuje na prvorepublikovou uherskohradišťskou tradici velkých národopisných výstav. Myšlenka nalezla široký spontánní ohlas ve vinařských obcích a městech a Slovácké slavnosti vína a otevřených památek si tak vysloužily prestižní a uznávané postavení.

Jedná se o nekomerční přehlídku kulturního dědictví regionu, kterou spolupořádají mikroregiony Staroměstsko, Ostrožsko - Veselsko, Východní Slovácko, Dolní Poolšaví, Za Moravú, Bílé Karpaty, Buchlov a město Uherský Brod. Do programu se zapojuje téměř stovka měst a obcí z okolí Uherského Hradiště, které se prezentují ve velkém krojovaném průvodu.
Historické jádro Uherského Hradiště se tak pravidelně druhý víkend v září proměňuje v jedno velké pódium, na němž se představují desítky folklorních souborů, cimbálových muzik i dechových kapel, a společně s ochutnávkou vín, burčáku a regionálních gurmánských specialit vytvářejí nezapomenutelný zážitek pro desetitisíce návštěvníků.

Velkou zásluhu na úspěchu a popularitě celé akce mají i historické památky, které jsou po dobu slavností volně přístupné. Genius loci sakrálních i světských objektů, či objektů tradiční lidové architektury se tak u příležitosti Slováckách slavností vína a otevřených památek přirozeně a přitom vzácně snoubí s krásou slováckých krojů a stylovým kulturním programem.

Více aktuálních informací o této jedinečné akci naleznete na stránkách www.slavnostivinauh.cz