Pod cizím nebem - výstava na Mariánském náměstí ukazuje nucené deportace a osudy lidí v sovětských lágrech

Pod cizím nebem.jpg

Až do 16. června je možné si na Mariánském náměstí v Uherském Hradišti prohlédnout putovní výstavu Pod cizím nebem, která popisuje osudy Litevců v sovětských lágrech a připomíná jejich nucené odsuny v letech 1940 až 1958.

Výstava Pod cizím nebem, kterou v pondělí 27. května osobně zahájil velvyslanec Litevské republiky v ČR Laimonas Talat-Kelpša, seznamuje diváky s tématem nucených deportací ze Sověty okupované Litvy, podává kruté svědectví o různých aspektech sovětské brutality a představuje kolektivní paměť Litevců na stalinské represe. Pro velvyslance Litvy Talat-Kelpšu je i osobní záležitostí, neboť jeho prarodiče byli v roce 1941 odvlečeni na Sibiř také. Do táborů nucených prací na Sibiři bylo odsunuto nejméně 130 tisíc občanů Litvy, vrátilo se jich pouze 60 tisíc.

Velvyslanec Litvy v ČR Laimonas Talat-Kelpša.jpg

Velvyslanec Litvy v ČR Laimonas Talat-Kelpša

Výstavu Pod cizím nebem připravilo Litevské Muzeum obětí genocidy při Středisku výzkumu genocidy a odboje. Expozice bude na Mariánském náměstí k vidění do 16. června.

Zveřejněno dne: 27. květen 2024. Aktualizováno: 27. květen 2024