Město vybuduje na ulici Sadová na Východě nová parkovací místa

Výměna nepropustných povrchů stávající parkovací plochy za propustné, ale i výstavba nových parkovacích stání čeká parkoviště v ulici Sadová na sídlišti Východ. Přeměna parkoviště přinese ve výsledku 58 míst k parkování, z nichž 3 budou vyhrazena pro osoby ZTP.

Nejviditelnější změnou u vysoce potřebné a očekávané rekonstrukce parkoviště poblíž bytových domů č. p. 978 - 980 bude doplnění nových parkovacích míst, výměna stávajících nevyhovujících povrchů a vylepšení vzhledu okolí. Celá plocha dostane nově vodopropustné konstrukční vrstvy, které umožní vsakování dešťové vody do podloží a bude tak docházet k jejímu udržování v dané lokalitě.

„Stávající plocha pro parkování bude upravena a rozšířena na úkor části přiléhající travnaté plochy, abychom dokázali doplnit i dodatečná parkovací místa. Aktuální počet se přibližně zdvojnásobí. Kvůli jejich vybudování sice dojde i k obměně některé zeleně, nicméně po náhradní výsadbě v lokalitě přibydou navíc 4 stromy, 70 keřů a bude doplněna travnatá plocha. Samozřejmostí je instalace nového veřejného osvětlení,“ upřesnil starosta města Stanislav Blaha. Zkvalitnění se dočká i místo pro odkládání odpadu díky novému kontejnerovému stanovišti o celkové ploše 58 m2 obehnanému oplocením z tahokovu.

„Podobně jsme už opravili celou řadu parkovacích ploch na sídlišti Štěpnice i v některých dalších lokalitách a vždy se jednalo o úspěšný krok, který jednoznačně přispěl ke zlepšení podmínek v dané oblasti,“ uvedla místostarostka města Marcela Čechová. "Práce by měly být zahájeny 7. srpna, předpokládaný termín dokončení je do 22. listopadu,“ doplnila.

Složitou situaci s parkováním nejen na sídlišti Východ, ale i v jiných částech města, nejvíce zvyšuje rostoucí počet automobilů. Pokud je to možné, snaží se radnice podmínky pro parkování zlepšovat, což platí také v tomto případě na ulici Sadová. „Při výstavbě sídlišť v minulosti byl rozsah ploch pro parkování automobilů navrhován úměrně tomu, kolik bylo v dané době aut. Plně si uvědomujeme, že je tento stav v dnešních podmínkách silně nedostatečný. Na citelný deficit parkovacích míst na sídlištích reagujeme právě úpravami parkovacích ploch, legalizací parkovacích míst a kde to jde, tak také navyšováním jejich počtu. Zároveň ale pracujeme na dalších, systémových krocích, které parkování na sídlištích učiní dostupnějším pro místní. Věřím, že už brzy je obyvatelům představíme,“ zmínil starosta města Stanislav Blaha.

Úprava a rekonstrukce parkoviště v ulici Sadová na sídlišti Východ v Mařaticích si vyžádá náklady ve výši přibližně 10,77 mil. korun (včetně DPH). Projekt bude podpořen Evropskou unií v rámci programu OPŽP, předpokládaná výše dotace by mohla být až cca 7 mil. korun.

Audio pro novináře:

logo_opzp.jpg